2020. aasta detsembris liitus Saue Noortekeskus ülemaailmse videokommuuniga TikTok (mille märksõnaks on muusika), luues endale sinna kasutajakonto (@sauevallanoortekad). Rakenduse abil saab kiirelt ja lihtsalt luua omanäolisi lühivideoid, mida seejärel sõprade ja maailmaga jagada – on see tants, vabastiil või esinemine.

TikTok on Hiina päritolu sotsiaalmeediakeskkond, mille omapäraks on selle erilised efektid ja mis on eriti populaarne just alla 16aastaste noorte seas. Selle omanik on ByteDance. Ettevõtte asutas 2012. aastal Pekingis Zhang Yiming. Äpp võimaldab kasutajatel luua lühikesi muusika- ja tantsuvideoid, mis kestavad 3–15 sekundit ning eri visuaalseid efekte kasutavaid videoid pikkusega kuni 60 sekundit.

Hiinas avati keskkond 2016. aasta septembris nimega Douyin. Väljaspool Hiinat avati see 2017. aastal mobiilirakendusena iOS-i ja Androidi platvormile, kuigi ülejäänud maailma jaoks sai see kättesaadavaks alles 2. augustil 2018, mil ettevõte ühines Musical.lyga. Platvormid on kõigis riikides sarnased, kuid töötavad eri serveritel, et täita Hiina tsensuuripoliitika nõudeid.

Mobiilirakendust laadis näiteks 2018. aasta esimeses kvartalis alla keskmiselt 45,8 miljonit inimest ja tänaseks on see kogunud populaarsust üle maailma.

Sel platvormil domineerivad naljad, lühiklipid ja kaadrid koos meemide ning videodega, kus noorukid teevad erinevaid nalju ning kuna sinna saabki lisada vaid videosid, on seda lihtsam kasutada kui selle eelkäijaid, näiteks Facebooki ja Twitterit.

Kindlasti tuleks olla rakendust kasutades ettevaatlik. Kui laps teeb endale Tiktoki konto, on ta seal ka koheselt avalik, mis tähendab, et igaüks võib vaadata, mida ta sinna üles laeb ning saab seejärel saata talle ka privaatsõnumeid või saada infot selle kohta, kus laps elab.

Kokkuvõttes võib öelda, et kui rakendust kasutada targalt ja mõelda läbi oma eesmärgid, võib igal kasutajakontol olla mingi kindel nišš ning seejuures ka õpetlik sisu. Seda kõike Saue Noortekeskus Tiktokiga liitudes silmas pidaski. Liitusime selleks, et ajaga kaasas käia ja olla kursis, millega meie noored igapäevaselt tegelevad, keda jälgivad ja mida endast postitavad.

Oleme praeguseks juba üsna popiks osutunud, sest vaid paari postituse käigus tuli vaatamisi-reaktsioone sadade ringis, sealt edasi juba tuhandetega.

Kutsume kõiki – olenemata vanusest – meid jälgima, et teid oma väljakutsetega (sportlikud, mõtlemapanevad, lõbusad) kaasata ning kõigega kursis hoida.

TikToki kasutajakontoga on seotud kõik Saue valla noortekeskuste töötajad – see tähendab, et postitused on suunatud üle valla kõikidele noortele, oled Sa siis Laagris, Laitses või Turbas.

Tiina-Riin Uulma

Leave a Reply