Tegevused

Saue Valla Noortemalev 2021

Käesoleval aastal täitub Saue Valla Noortemaleval 25 aastat. Kusjuures, väga paljud meie endised ja praegused noortejuhid on isegi noorena mitmest malevasuvest osa saanud.

Kokku on maleval kolm vahetust: esimene vahemikus 29. juuni kuni 9. juuli, teine 9. august kuni 19. august ning kolmas, mida kutsume ka välisvahetuseks, leiab aset 21.-29. augustil Pivarootsi Õppe- ja Puhkekeskuses.

Noored pääsesid tänavu malevasse läbi motivatsiooniprojekti koostamise, milleks võis olla nii kiri, joonistus, video kui ükskõik muu, mis neile mõtetesse tuli, andmaks võimalikult hästi edasi oma töömotivatsiooni. Huvi oli sel aastal tohutu – ootasime noori 150 ringis, kokku tuli neid aga üle 180! Tublid töölised on meil üle valla – nii Turbast, Riisiperest, Laitsest, Haibast, Laagrist kui Sauelt. Viimased kaks nimetatud kohta on oma inimeste arvukuselt kõige suurema osakaaluga. Sama saab öelda ka tüdrukutest malevlaste kohta, keda on protsentuaalselt u 60-70%. Keskmiselt on malevlased 13-15aastased ning just 13aastaseid on palju, sest sellest vanusest alates saab malevasse kandideerida, vanimad on praegu 19aastased. Noored töötavad asutustes ning ettevõtetes üle Saue valla: Saue Lasteaed Midrimaa, Kulukaubandus, Stonepop, Naerupalli Päevahoid, Triibu & Liine lastehoid, Aianduskeskus Hortes, Peoleo Hotell, Balsnack International Holding, Vanamõisa Caravanpark, Saue Päevakeskus, Saue Kristlik Vabakogudus, Saue Mööbliait, funTIME Showservice, Helg, Pärnasalu Ilusalong, Keila Tarbijate Ühistu kauplused, Meie Pood, Turba Kool, Laagri Kool, Laagri kultuurikeskus, Laitse Seltsimaja, Bauhof, Kernu mõis, Kangadžungel, Laagri Tuleviku ja Nõlvaku lasteaiad, Lustila päevahoid. Lisaks veel Saue ning Laagri linnaruumid ja Lastekaitse Liidu Pivarootsi Õppe- ja Puhkekeskus. Töökohtades teostatakse erinevaid heakorra- ja haljastustöid, pakendatakse, laotakse kaupa, koristatakse, sorteeritakse ladusid, ollakse administraatori rollis jms. Asutusi, kellega koostööd teha, ei olnud keeruline leida, sest varasematest aastatest on enamusega neist juba loodud kontaktid ning väga hea koostöö olemas. Küll aga peame tõdema, et kuna esimene maleva vahetus on palju populaarsem kui ülejäänud vahetused ja noori tuli kokku oodatust mitukümmend rohkem, siis korraks oli n-ö skeemitamist küll, kuid kõik sai lahenduse ning ka praegu, mil malev juba toimub ja esimene vahetus lõppenud on, tuntakse juba uute ettevõtete poolt huvi, kas saaks samuti noori töömesilasi tööle võtta. Töökohtade iseloom on erinev. Mõnes on vaja rohkem instrueerimist, ise kõrval olemist ning pidevat valmisolekut ka selleks, et kiirelt ja paindlikult reageerida, kui näiteks töö saab otsa või ilm ei soosi. On vahe, kas töötad lastehoius, ilusalongis, õmblusettevõttes, teed haljastustöid, koristad linnaruumi, pakendad-sorteerid-laod kaupa, vead tehnikat jne.

Malevasuvi algas tänavu teisiti. Esmakordselt 25 aasta jooksul korraldasime malevlastele suure maleva avaürituse/avapeo, mis kestis terve päeva ja toimus Vanamõisa Vabaõhukeskuses. Üritus leidis aset üks päev enne esimese vahetuse algust ja kestis terve päeva. Toimusid erinevad töötoad (kunsti- ja käsitööalased, sportlik-tervistedendavad, tantsulised, musikaalsed ning seikluslikud), sai veeta üheskoos mõnusasti aega ning õhtu lõpetasid andekas noor DJ KevinKyngas, säravad SaChe Tantsutüdrukud ja noorte seas populaarne artist villemdrillem. Suured tänusõnad: Birgit Käsper, Karl Oskar Ridaste, Eesti Töötukassa, Badr Eddine Lamdaghri Alaoui, Laura Pley, Sandra Metsa, Liina Jaanus, Kermo Rea ja suurepärane noortekeskuse tiim koos tublide vabatahtlike Markus Pärna ja Ilja Gumenykiga. Naerul näod ning energia saatsid noori läbi ürituse ega olnud kadunud ka pärast pika päeva lõppu!

Nii tööandjad kui noored on rahul, et Saue vallas selline tore võimalus nagu malev eksisteerib. Malevlased saavad töökogemusi, uusi tutvusi, oskusi ja seejuures ka raha teenida ning asutused ja ettevõtted on jällegi tänulikud abiväe eest. Praeguseks on esimene vahetus lõppenud ja augustis tulemas veel kaks. Töösuve lõpetab Pivarootsi välisrühm. Iga malevlane saab töölt kingiks ägeda kollase noortekeskuse logoga pusa. Kui näete Saue vallas liikumas sellise pusaga noori, siis teadke, et need on meie ülimalt tubli ja tegus pealetulev tööpõlvkond.

Aastad mööduvad, aga üks on kindel – maleva menukus ainult kasvab ning on noore inimese jaoks oluliseks osaks tema väljakujunemise teel!

 

Tiina-Riin Uulma

Projektijuht

Saue Noortekeskus

 

 

Leave a Reply