Oktoober on noortekeskuse jaoks alanud põnevalt ja rahvusvaheliselt. Meiega on liitunud kuuks ajaks Saksa praktikant Sandra ning järgmised 11 kuud veedab meiega India noormees Avy, kes on pikaajalises vabatahtlikus teenistuses, mida koordineerib MTÜ Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendus ja rahastab Euroopa Solidaarsuskorpus. Küsisime mõlemalt noorelt mõned küsimused, et neid paremini tundma õppida. Tule astu julgelt noortekeskusest läbi ja saa nendega ise lähemalt tuttavaks.

Kust Sa pärit oled? Missugusest linnast? Kas oled seal elanud terve elu või oled vahepeal kolinud ka?

AVY: Olen pärit Indiast, kuid 2020. aastal kolisin magistriõppeks Itaaliasse kaunisse ajaloolisse linna nimega Ravenna. Olen elanud Itaalias nüüdseks üle 2 aasta ja käisin 2021. Aastal Kreekas suvepuhkusel, mis pikenes kolme kuuni.

SANDRA: Olen pärit Saksamaalt ja elan väikeses külas nimega Königsdorf. See on Kölni lähedal, kus veedan suurema osa oma vabast ajast. Olen peaaegu kogu elu elanud Königsdorfis oma vanemate ja kahe vanema vennaga.

 Mis on Su lemmikkoht kodulinnas?

AVY: Pean oma vanaema elukohta oma kodulinnaks, sest seal ma kasvasin üles. See on väike küla, mida ümbritsevad mets, mäed ja jõed. Mulle meeldib jalutada jõgede ja mägede ääres, kui jõuan vanaema juurde. Ma mäletan oma lapsepõlveaegu, mil jalutasin ja mängisin sõpradega metsas.

SANDRA: Minu lemmikkoht kodulinnas on ilmselt mets. Königsdorfis on meil väga suur ja ilus mets, kus mulle meeldib oma koer Jerryga või ka üksi jalutamas käia.

Mida Sa oma kodumaa juures armastad?

AVY: India on tohutult mitmekesine oma rahvastiku, kõneldavate keelte, toidu, festivalide, religiooni jm poolest. Mulle meeldib, kuidas igaüks neist erinevustest hoolimata ühes riigis koos elab. See on India kohta ilus ja muljetavaldav.

SANDRA: Mulle väga meeldib Kölni õhkkond. Erinevates linnaosades toimub alati midagi, näiteks lõbustusalad, kirbuturud, tänavatoidufestivalid või väikesed peod. Aga mis mulle Kölnis kõige rohkem meeldib, on „Kölner Karneval“. See on nädal, kus kõik lähevad hulluks ja panevad kostüümid selga ning kõik laulavad ja tantsivad koos. See on nii lõbus ja igal aastal ootan ma väga seda osa aastast.

 

Nimeta kolm asja, mida igaüks peaks Su kodumaa kohta teadma

AVY: Toit, festival ja kriket.

SANDRA: Ma arvan, et Saksamaa kohta peaks teadma seda, et sealsed inimesed on väga sõbralikud ja abivalmid. Kölnis on kõik tõeliselt avatud ja õnnelikud. Naerda saab enamasti kõigiga, sest sealsete inimeste huumorimeel on sarnane ja nad saavad üksteise naljadest aru.

Ma arvan, et paljud inimesed ei tea Saksamaa kohta seda, et põhja- ja idarannikul on ka tõeliselt ilusaid randu. Soovitan sinna minna suvel, sest seal on alati väga tuuline, kuid nii ilus! Saksamaa on multikultuurne riik, mis tähendab, et seal on esindatud paljud kultuurid ja seda on tore kogeda.

Kuidas on noorsootöö Su kodumaal korraldatud? Kas teil on noortekeskused? Millised need on?

AVY: Enamasti on noorsootöö nii Indias kui ka Itaalias väga populaarne, suunatud kogukonna arendamisele, haridusele ja oskuste tõstmisele, vabatahtlikule tegevusele jne. Paljud valitsusvälised organisatsioonid ja valitsusasutused aitavad noortel kasutada noorsootöö ja vabatahtliku tegevuse võimalusi nii riigis kui ka välismaal, olles platvormiks noortele, kes ei ole noorsootööga kursis, ei ole kunagi tegelenud ühiskondliku tööga ja kellel pole kunagi olnud võimalust välismaale vabatahtlikuks tööle sõita.

SANDRA: Saksamaal on meil ka palju noortekeskusi. Kuid ma tean ainult ühte oma kodulinnas Königsdorfis ja see on tõesti väike. See asub keldris ja seal on ainult üks suur tuba, kus on diivanid, televiisor, mängukeskus, palju lauamänge ja natuke ruumi käsitööks. Ma pole kunagi varem noortekeskuses töötanud, teen seda esimest korda Eestis.

Kelleks Sa lapsena tahtsid saada?

AVY: Soovin saada kommertslennufirma piloodiks, olen teinud endale õpilaslitsentsi, millelt pean hiljem ärilitsentsile üle minema.

SANDRA: Lapsena tahtsin saada fotograafiks! Onu kinkis mulle mu 10. sünnipäevaks fotoaparaadi ja see meeldis mulle. Pildistasin kõike. Lilled aias, minu koerad, mu pere ja sõbrad ja taevas. Mul oli sellega väga lõbus.

Milline noor Sa oled/olid?

AVY: Olen optimistlik mees, ei karda ebaõnnestumisi ega riske. See on pannud mind olukordadesse, kus mul on olnud võimalus areneda. Olen sotsiaalne inimene ja mulle meeldib suhelda kogukonnaga, et ise õppida ning jagada teistele teadmisi ja oskusi. Mulle meeldib reisida, olen reisinud umbes 40+ riigis üle Euroopa ja kaugemalgi. Mind köidab lahkus ja lugupidamine ning ma eelistan lävida selliste sõprade ja kolleegidega, kes on lahked ja üksteist toetavad. Mulle meeldib seada õppimine oma tegevuse keskmesse, kus iga samm on +1 ja mitte kunagi miinus.

SANDRA: Kui olin noor, olin väga loominguline ja mulle meeldis käsitööd teha. Enamasti veetsin aega pilte joonistades või lugusid välja mõeldes ja neid üles kirjutades, nii et mul oli väike raamat paljude erinevate lugudega. Mul oli palju fantaasiat ja ma suutsin oma sõpradega välja mõelda erinevaid rollimänge. Kui ma olin veidi vanem, umbes 13-14 aastane, siis meeldis mulle muusikat kuulata ja veeta palju aega oma sõpradega. Ma olin ilmselt päris “normaalne” noor, ma ütleks.

Kui suur on Su pere?

AVY: Meie peres on 5 liiget, minu ema, isa ja 2 õde-venda. Minu isa on pensionär, ema on koduperenaine, nad kõik elavad Indias, mu õde on arenev YouTuber ja ma olen tema üle väga uhke.

SANDRA: Mul on tõesti suur pere. Peale lähedaste pereliikmete on mu vanematel ja vanavanematel kaks venda, kuus tädi, seitse onu ja umbes kaksteist nõbu. Meie pereüritused on alati väga suured ja valjuhäälsed ning meil on neid palju, kuid nii suur armastav perekond on nii lõbus. Mul on alati keegi, kellega saan rääkida.

Kes on Su lemmikloom?

AVY: Vasikas on mu lemmikloom, nad on armsad ja süütud. Mulle meeldivad ka papagoid, meil on üks vanaema juures.

SANDRA: Minu lemmikloomad on hundid. Minu meelest on nad tõeliselt ilusad ja majesteetlikud loomad.

Milline on Su lemmik kõikidest riikidest, kuhu oled reisinud?

AVY: Ah, see on raske küsimus. Olen reisinud umbes 40+ riigis ja tundnud end koduselt ja saanud kõikjal võrdselt armastust. Mõned võivad silma paista oma arhitektuuri ja toidu poolest ning mõned oma rikkaliku kultuuri ja traditsioonide poolest. Mõned minu lemmikriigid, kus ma reisinud olen, on Kreeka, Itaalia, Armeenia, Poola, Sloveenia, Norra, Rootsi, Tšehhi Vabariik, Horvaatia, Saksamaa, Põhja-Makedoonia, Hispaania jne.

SANDRA: Minu lemmikkoht, kus olen reisinud, oli Sardiinia. Olin just seal oma poiss-sõbraga puhkamas ja veetsime seal kümme päeva. Rannad on nii ilusad ja ookean seal nii selge ja sinine, et tundub ebareaalne. Ka sealne maastik on nii ilus ja seal on näha nii mõndagi, näiteks mägesid ja lahtesid. Ka toit ja kohv on väga head ning inimesed, kes seal elavad, on väga sõbralikud ja toredad. Meil oli nii tore ja me läheme sinna kindlasti tagasi.

Mida Sa õppinud oled?

AVY: Mul on magistrikraad rahvusvahelises inimõiguste ja kultuuridevahelise pärandi alases koostöös. Varem õppisin bakalaureusekraadi saamiseks kolme peaeriala majandust, politoloogiat ja sotsioloogiat. Lisaks on mul küberõiguse, töö- ja sotsiaalhoolekande ning vaimse tervise ja heaolu tunnistused ning praegu praktiseerin neurolingvistilist programmeerimist, et edendada klientide ja ettevõtete enesearengut.

SANDRA: Hetkel omandan koolieelse lasteasutuse õpetaja/professionaalse noorsootöötaja haridust. See õpe kestab kolm aastat ja pärast seda võin töötada lasteaias, eelkoolis või noortekeskuses. Lisaks sellele õpin Kölni ülikoolis ka lapsepõlveharidust.

Millist tööd Sa seni teinud oled?

AVY: Olen seni töötanud mitmel ametikohal valitsussektoris ja valitsusvälises sektoris. Need tööd olid sotsiaal- ja noorsootöö, halduse, täiskasvanute ja laste hariduse, õigusteaduse ja sellega seotud valdkondades.

SANDRA: 2020. aastal asusin aastaks tööle Kölni lähedal asuvas koolieelses lasteasutuses. Pärast seda alustasin oma haridusteed koolieelse lasteasutuse õpetaja / professionaalse noorsootöötajana. Oma õpingute raames töötasin neli nädalat Saksamaal lasteaias ning sealsete lastega töötamine oli väga tore ja lõbus kogemus.

Milline on Sinu seos Eestiga?

AVY: Olen ja elan Eestis esimest korda. See tundub mulle ilusa ja sõbraliku riigina ning ma loodan, et tulevane side on täis kasvu.

SANDRA: Mul polnud enne siia tulekut Eestiga mingit sidet, aga see kõlas nii huvitavalt, et otsustasin siia praktikale tulla.

Kas Sul oli valikus ka teisi riike, kus oma vabatahtlikku teenistust/praktikat läbi viia?

AVY: Jah, mõtlesin Hispaaniale, aga kuna olen elanud vahemerelises kliimas 2 aastat ja tahtsin mõnda aega elada Põhja-Euroopas, siis arvan, et tegin Eestisse tulles õige valiku.

SANDRA: Jah, ma mõtlesin ka Soome Helsingisse minekule, sest olen alati tahtnud sinna minna ja arvan, et seal on ka väga huvitav. Kuid paljud inimesed, kes on seal juba käinud, ütlesid mulle, et see on väga kallis, nii et ma otsustasin tulla Eestisse ja võib-olla teha Tallinnas viibimise ajal laevaga väikese reisi Helsingisse.

Milliste ootuste ja lootustega oled Eestisse tulnud?

AVY: Et sellel kaunil maal häid sõpru ja elukestvaid mälestusi leida 🙂

SANDRA: Ma lihtsalt loodan, et mul on siin Eestis tore aeg, mida hiljem meenutada. See on minu jaoks suur seiklus ja täiesti uus kogemus. Loodan, et kohtun mõne toreda inimesega.

Mida Sa tahad Eestis olemise ajal saavutada? Mida kindlasti soovid siina teha ja milliseid kohti külastada?

AVY: Jah, üks eesmärk korraga, minu esimene eesmärk on oma kolleege ja kohalikku kogukonda paremini tundma õppida, need on inimesed, kes saavad minu kui vabatahtliku mõju otseseks vastuvõtjaks. Lisaks tahaksin hea meelega sukelduda Eesti kultuuri ja saada sellest maksimumi. Olen käinud ka eesti keele kursusel, et saaksin suhelda eakate inimestega ja nendega, kes inglise keeles suhelda ei oska.

SANDRA: Tahan väga täiendada oma teadmisi Eesti kultuurist ja Eestist laiemalt. Minu meelest on ka Tallinna vanalinn väga ilus ja ilmselt lähen sinna oma sõpradega, et saaksime seda avastada. Loodan ka, et Eestist lahkudes tean mõnda eestikeelset sõna!

Kus Sa näed ennast viie aasta pärast?

AVY: Kuskil vikerkaare kohal lennukiga lendamas 🙂

SANDRA: Viie aasta pärast näen end koolieelse lasteasutuse õpetajana/ noorsootöötajana ja olen lõpetanud õpingud ülikoolis. Näen end töötamas eelkooli pikapäevarühmas, et saada oma karjääri jaoks veelgi rohkem kogemusi. Soovin osaleda töötubades ja täiendõppes, et saaksin alati oma töö tegemise kohta rohkem teada saada.

Mis on Su suurim unistus?

AVY: Registreerida end kommertspiloodi litsentsi saamiseks kohe, kui olen lõpetanud oma vabatahtliku töö Eestis.

SANDRA: Minu suurim unistus tööst lähtuvalt on olla noortele usaldusväärne, abivalmis ja hea kaaslane. Loodan, et teen alati head tööd ja saan aidata teisi ka nende elu rasketel aegadel. Peale selle on minu suurim unistus elada täisväärtuslikku elu ja nautida seda koos oma pere ja sõpradega ning loodan, et saan näha veel mõnda ilusat kohta siin maailmas.

 

 

 

 

 

Leave a Reply