Saue NK Veebinoortekas toimus laiapõhjaline kartuli teemaline ajaloo-, matemaatika-, teisendamise- ja võrdleva geograafia töötuba.

Kõige tähtsam kohe alguses – üks tüdruk kooris elus esimest korda kartulit. Noorsootöötajatena saame me harva näha midagi sellist, mida noor teeb tänu meile elus esimest korda.  Koorimine sisaldas keerukat lisaülesannet, eemaldada koor ühe pika ribana e üks kartul – üks pikk kartulikoor. Kartulikoore pikkused mõõtsime üle. Keskmise kartuli üks pikk kartulikoor on umbes 50 cm pikk.

„Laiapõhjaliste“ teemade kokkuvõte oleks järgmine: kui suurel maa-alal on kartulit erinevatel aegadel Eestis kasvatatud? Rekord on aastast 1949, kartulipõldu oli 100000 ha. Kui suur on hektar, mitu hektarit on ruutkilomeetris? Hiiumaa on peaaegu nii suur kui 1949 aasta kartulipõld. Natuke peab Kihnu saarelt maad juurde võtma. 1990 oli kartuli all 65000 ha ehk sama palju maad kui on praegu Saue valla suurus. 2010-ndaks aastaks vähenes kartuli põllumaa Vormsi saare suuruseks, ehk 9000 hektarit. Vaata Eesti kaarti, Hiiumaa ja Vormsi asuvad lähestikku.

Kartuli erinevaid kasutustüüpe tähistatakse A, B, C ja D tähega. A on tihke ja tugev salatikartul, D on jahune ja keemisel lagunev pudrukartul, B ja C keedukartulid. Erinevaid kartulitoite suutsime meenutada 22. Kartuli kõige suuremad „konkurendid“ on makaron ja riis.

Nooremale koolieale soovitan lugemiseks Helena Koch´i raamatut „Kartuli kuningriik“.

Noortejuht Üllar

Leave a Reply